ntua_mga

SCREEN

Menu Style

Cpanel

Το πρόγραμμα «Πρακτική άσκηση Τριτοβάθμιας Εκαπίδευσης του ΕΜΠ» χρηματοδοτείται από το Ευρωπαικό Ταμείο (ΕΚΤ) και συγχρηματοδοτείται από Εθνικούς Πόρους μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα, Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία» του Εταιρικού Συμφώνου για το πλαίσιο Ανάπτυξης 2014-2020, με ενδιάμεσο Φορέα την Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού και Δια Βίου Μάθηση» https://empedu.gov.gr/

Ενημερωθειτε

Λύστε τις πιο συχνές απορίες σας διαβάζοντας τη σελίδα F.A.Q.

Αρχική

Στο πλαίσιο της παρούσας πράξης της Πρακτικής Άσκησης πρόκειται να υλοποιηθεί μια σειρά από δράσεις, κάποιες από τις οποίες έχουν ήδη υλοποιηθεί στο πλαίσιο του ΕΠΕΑΕΚ, ενώ κάποιες άλλες είναι καινοτόμες και εντάσσονται στους στόχους του ΕΠΕΔΒΜ.

Οι δράσεις που αφορούν:

1.την προετοιμασία (επικοινωνία με φορείς, εξασφάλιση συνεργασίας, καθορισμός αριθμού θέσεων, ενημέρωση των φοιτητών, υποβολή αιτήσεως, κατανομή των φοιτητών και ενημέρωση των φορέων)

2.την εκτέλεση (προεργασία, μετάβαση, συλλογή και επεξεργασία δεδομένων, επίδοση παραδοτέων, καθορισμός εποπτών, συνεχής επίβλεψη σε όλα τα στάδια, υποβολή και έλεγχος δικαιολογητικών για πιστοποίηση της εκτέλεσης, αποζημίωση ασκουμένων)

3.την αξιολόγηση (ασκουμένων και παραδοτέων από τους επόπτες, Πρακτικής Άσκησης από ασκούμενους, συνεργαζόμενους φορείς, Επιστημονικό Υπεύθυνο και επιτροπή αξιολόγησης)

4.τη δημοσιότητα (ιστοσελίδα Π.Α., αφίσα και ημερίδα)

έχουν υλοποιηθεί και στο πλαίσιο του ΕΠΕΑΕΚ, μόνο που τώρα εξελίσσονται και προσαρμόζονται στο πνεύμα και τους στόχους του ΕΠΕΔΒΜ και –συγκεκριμένα- στην αξιοποίηση των δυνατοτήτων των σύγχρονων τεχνολογιών της πληροφορίας και της επικοινωνίας, με στόχο τη βελτιστοποίηση της οργάνωσης, διαχείρισης και αποτελεσματικότητας και την επίτευξη οικονομιών κλίμακας. Έτσι, εντάσσονται και αυτές στο πλαίσιο των καινοτόμων δράσεων που αφορά το Π.Ε.1 – Αρχική προετοιμασία και βελτίωση της οργάνωσης:

1. Βελτίωση του προγραμματισμού Η/Υ: εφαρμογές σε Access & Visual Basic. Αναπροσαρμογή των στοιχείων ασκουμένων και συνεργαζόμενων φορέων
  2. Δημιουργία Πληροφοριακού Συστήματος της Σ.Α.Τ.Μ.- Σύνδεσή του με το Κεντρικό Πληροφοριακό Σύστημα του Ε.Μ.Π.
  3. Ενημέρωση On-line (web-site)
  4. Υλικό δια τηλεμεταφοράς (download)
  5. Εμπλουτισμός Βιβλιοθήκης Σχολής- Διοργάνωση Συστήματος Δανεισμού
  6. Προγραμματισμός Π.Α. για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος